ukhybezh-CNzh-TWnleneoetkadeitlvltnopl

   

Триває війна України за свою незалежність. Українські воїни потрапляють у полон, деякі вважаються зниклими безвісти. Фахівці системи БПД зібрали інформацію для близьких зниклих або полонених військовослужбовців про те, що робити і куди звертатися, щоб відшукати їх.

    Згідно зі статтею 70 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими від 12 серпня 1949 року кожному військовополоненому відразу після взяття в полон або не пізніше, ніж через тиждень після прибуття до табору, навіть якщо це транзитний табір, а також у випадку хвороби або переведення до госпіталю чи до іншого табору, мають надати можливість надіслати безпосередньо своїй родині та до Центрального агентства у справах військовополонених, зазначеного в статті 123, поштову картку, написану, якщо це можливо, за зразком, наведеним у додатку до цієї Конвенції, з інформацією про взяття в полон, про стан свого здоров’я та поштову адресу. Такі картки надсилають якомога швидше, їхнє відправлення не можна затримувати під будь-яким приводом.
Але ці норми міжнародного законодавства виконуються не завжди. Що робити у випадку, коли військовослужбовець зник безвісти?
- Подати заяву до Національної поліції України
    Обов’язково потрібно подати заяву щодо безвісно зниклих громадян, їх викрадення або потрапляння у полон до територіального підрозділу Національної поліції України.
У заяві зазначається максимально відома інформація про обставини зникнення та відомості про зниклу (викрадену, полонену) людину.
За кожним фактом зникнення, викрадення або потрапляння у полон органом досудового розслідування розпочинається кримінальне провадження.
У разі потреби разом із наданням заяви про вказаний факт здається біологічний зразок для виведення ДНК-профілю для подальшого їх порівняння. Зразки відбираються у біологічних батьків або дітей зниклої особи (для цього необхідно мати при собі паспорт та свідоцтво про народження дитини).

- Звернутися до прокуратури

Звернутися до місцевого підрозділу спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері із заявою про розшук військовополоненого.

- Звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Звернутися на гарячу лінію Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, де збирається вся доступна інформацію про зниклих і загиблих осіб від різних органів та служб.
Знайти адресу та телефон громадської приймальні Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у відповідній області можна за посиланням: https://ombudsman.gov.ua та/або зателефонувати на цілодобову гарячу лінію: 0800 50 1720. Адреса: м. Київ, вул. Інститутська, 21/8. Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

    У випадку, якщо військова частина не реагує на звернення щодо пошуку, звільнення з полону військовослужбовців, необхідно звернутися до Міністерства оборони України (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.), на Урядову гарячу лінію 1545 або до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.).
    Пам’ятайте, що доля близької вам людини багато у чому залежить від вашої активності та послідовності дій.
    Також є організації та установи, що займаються пошуком зниклих безвісті і обміном військовополонених
1.    Національне інформаційне бюро. Для звернень щодо військовополонених або військових, місцезнаходження яких невідоме, : гаряча лінія цілодобово 1648; +38 044 287 81 65 (дзвінки з-за кордону); електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

2.    Кол-центр з розшуку зниклих безвісти осіб при Уповноваженому з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин: 0 800 339 247 ? з понеділка по п’ятницю з 9:00-18:00; 095 896 0421 ? у вихідні через Viber та Telegram; 099 792 0126 телефон Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; електронна пошта для звернень: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

3.    Центральне агентство розшуку Міжнародного комітету Червоного Хреста: телефони: +41 22 730 3600 або +380 800 300 155; електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

4.    Об’єднаний центр з пошуку та звільнення полонених при Службі безпеки України: телефони: +38 067 650 83 32; +38 098 087 36 01 (цілодобово); електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

5.    Гаряча лінія Міністерства внутрішніх справ України для родичів загиблих, полонених та зниклих безвісти військовослужбовців.
Тут можна залишити інформацію про своїх рідних, отримати психологічну допомогу та роз’яснення щодо прав родичів військовослужбовців: телефон: +38 089 420 18 66.

    Правило безпеки: не варто вказувати у соціальних мережах та Telegram-каналах особисті дані полоненого: прізвище, ім’я, по батькові, посаду, звання, номер частини, оскільки потрібно бути готовими, що можуть писати або дзвонити шахраї з метою отримання грошового зиску. Пам’ятайте, обміном займаються лише органи державної влади та відповідальні установи чи організації.
    Також, варто додати, що члени сім’ї військовослужбовця, що зник безвісти мають право звернутися до військової частини із заявою про переоформлення виплати грошового забезпечення військовослужбовця, який потрапив до полону або зник безвісті відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року № 884.
    Система безоплатної правової допомоги надає правову інформацію, консультації, роз’яснення з правових питань та допомогу у складанні заяв, скарг та інших документів правового характеру.    
    Якщо виникли питання, за юридичною консультацією звертайтесь до місцевих центрів та бюро правової допомоги.    
    У місті Баранівка функціонує сектор Баранівське бюро правової допомоги, що знаходиться за адресою  м. Баранівка, вул. Першотравенська, 17 (перший поверх приміщення податкової служби), тел.: (04144) 7-84-60
    Також отримати правову допомогу можна:
•    зателефонувавши на Єдиний телефонний номер (контактний центр системи надання безоплатної правової допомоги): 0-800-213-103;
•    Telegram: http://legalaid.gov.ua/telegram.html;
•    Viber: http://legalaid.gov.ua/viber.html;
•    через кабінет клієнта на сайті системи надання безоплатної правової допомоги: https://cabinet.legalaid.gov.ua/.


                                                                             Завідувачка сектору Баранівське бюро
                                                                             правової допомоги Альона Рибачук

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com